Menu

Popularita hokeja vo svete spôsobila, že každý zamrznutý potok, jazero alebo väčšia kaluža sa stali v zimných mesiacoch klziskom, na ktorom sa za malým gumovým kotúčom s hokejkou v ruke naháňali desiatky dedinských chlapcov. Nadšenie a radosť s pohybu im pomáhali prekonávať prekážky pri výstavbe prvých klzísk. Každá generácia mala v našej obci iné možnosti a preto sa hokej hrával na hádzanárskom ihrisku, na dvore starej školy ,pri novej základnej škole, ale i na kúpalisku, JRD a v Blatnici. Náročnosť na zhotovenie ľadovej plochy a ani veľakrát nepriznivé počasie neodrádzali najvernejších od tejto krásnej hry. V "domácich zápasoch" / Dolný koniec, Horný koniec, Ulica/ a v susedských derby sa snažili zo všetkých síl blízkemu okoliu dokázať, kto je v tomto športe na domanižskej doline najlepší. Nezabudnuteľné zostanú zápasy s Praznovom, Prečínom, Rajcom, Považskou Bystricou - Lánskou , ale najmä s Malými Lednicami, keď sa i na zamrznutom ľade iskrilo a hráči si dokazovali, že hokej je naozaj iba pre chlapov.

Základný kameň organizovaného hokeja v našej obci bol položený v r. 1980 na turnaji v Považskej Bystrici, ktorý organizoval Mestský klub SZM Považská Bystrica na podnet Jozefa Augustína. Víťazstvo na tomto turnaji vlialo do sŕdc nadšencov tohto náročného športu odhodlanie a v ročníku 1981/82 boli už účastníkmi okresného majstrovstva. V tejto súťaži už dlhé roky pôsobili mužstvá Jasenice, Považskej Teplej, Dolných Kočkoviec, Ilavy a Sverepca.

Nadšenie zakladajúcich členov vidieť i z toho, že základnú hokejovú výstroj získali až z Martina a Popradu za pomoci domanižských rodákov - bratov Pažitných, vynikajúcich hokejistov, ktorí boli i reprezentantmi Československej republiky. Dresy nakupoval Jozef Gálik až v Ostrave.

Prvé výsledky v okresnej súťaže neboli lichotivé. Na dosiahnutie dobrého výsledku, medzi skúsenými mužstvami, nestačila len zapálenosť pre tento krásny šport, ale bolo treba k nej pridať aj športové majstrovstvo. To postupne narastalo. Mužstvo sa posilnilo o hráčov z Považskej Bystrice a výsledky sa zakrátko dostavili. V ročníku 1986/87 sa naše mužstvo stalo prvýkrát majstrami okresu a obhájili sme ho i v ďaľších ročníkoch. Postupu do krajskej súťaže, ktorí si hráči vybojovali, zabránil len nedostatok finančných prostriedkov. Ten bol príčinou i zániku okresnej súťaže v ľadovom hokeji v ročníku 1989/90.

Medzi najlepších hráčov patrili : Jozef Gálik, Jozef Augustín, Ján Kostka, Jozef Svorada, František Dudák, Štefan Lednický, Stanislav Zigo, Jozef Blažek, František Špánik, Miroslav Sádecký,

Gejza Tománek, Ľubomír Zlocha, Ján Michálek a Miloš Lovíšek.

Výbor ľadového hokeja pracoval v zložení : Jozef Gálik, Jozef Augustín, Ján Kostka.

 

Späť