H á d z a n á

Menu

Hádzaná v našej obci začala písať svoje stránky už v šesťdesiatych rokoch. Vždy bola závislá na učiteľoch, ktorí učili v ZŠ. Prvými priekopníkmi boli učitelia : Zekan, Špendel, Stančo a Žibrúň. V šesťdesiatych rokoch sa hrala prevažne žiacka hádzaná v ZŠ, hlavne dievčatá. Tie dosiahli v týchto rokoch aj najväčšie úspechy. V roku l962 sa stali dievčatá majsterkami okresu a na turnaji v Bratislave obsadili 3. miesto. Z hráčok sa uplatnili dievčatá, ktoré hrali hádzanú v iných družstvách -napr. Eva Gáliková v Pov. Bystrici, Veronika Čelková-Žibrúňová, ktorá úspešne hrala I.SNL- dorasteniek za Baník Turčianske Teplice. V tomto období hrali hádzanú muži, tzv.medziokresnú súťaž. V tomto mužstve hralo viacero dobrých hádzanárov- Pavol Čelko, Ján Augustín, František Gálik, František Kardoš, Jozef Pohanka a ďalší. Po týchto úspechoch sa na dlhší čas hádzaná v Domaniži nehrala. Renesancia hádzanej začala až v r.l972, keď do Domaniže prišiel učiť do ZŠ hráč ZVL Pov.Bystrica, účastníka I.SNL mužov - Štefan Žibrúň. Za krátku dobu začali hrať hádzanú žiaci, ktorí obsadili v okr. súťaži 5. miesto. Mladší žiaci zvíťazili na dobre obsadenom turnaji v Lednických Rovniach, pred domácim družstvom, čo bol v tej dobe výrazný úspech. V rokoch l973/74 starší žiaci skončili na 2. mieste v rámci okresu, hneď za Led.Rovným. V tom čase sa formovala základňa dorasteneckej hádzanej v Domaniži. Pravidelne hrávali : František Špánik, Viktor Čelko, Pavol Bartovič, Ján Pilár, Miroslav Kardoš, Anton Ševčík, Jozef Hudček, Jozef Melo, Ján Čelko, Pavol Svítek, František Matušík, Ján Kostka, Karol Čelko .

V roku l974 začali hrať aj dorastenci v Divízií Stredoslovenského kraja. Mužstvo sa opieralo o najmladší káder hráčov v celej súťaži. V súťaži po jesennej časti l974/75 obsadili 6. miesto, keď hrali s mužstvami Martina, Lúk, Bojníc, Pov.Bystrice,Dubnice, Nižnej, Kys.N.Mesta - celkove hralo lO mužstiev. Žiaci v súťaži majstrovstiev okresu v jarnej časti l974 obsadili celkove 2.miesto za Led. Rovňami. Zvíťazili na turnaji v Domaniži pred mužstvami TŽ Třinec A a Lietavskou Lúčkou. Na veľkom turnaji v Otrokoviciach obsadili 2. miesto, keď prehrali vo finále s hádzanárskou základňou Gottwaldova - Malenovicami 5:4. V Pov. Bystrici porazili majstrov ČR na r.l973 Gumárne Zubří lO:7. Zváťazili na turnaji v Dubnici pred mužstvami Sp.SMZ Dubnica a Led. Rovňami. Druhé miesta získali na turnajoch v Púchove a Novej Dubnici. V jarnej časti l974/75 obsadili dorastenci celkove 7. miesto v divízii Stredoslov. kraja. V družstve dorastencov hrali Juraj Kardoš, Viktor Čelko, Anton Ševčík, Vladimír Pavlovič, Jozef Sádecký, Jozef Gálik, Miroslav Kardoš, Pavol Bartovič, Jozef Hudček, Jozef Melo, František Špánik, Pavol Pavlovič. V jesennej časti súťažného ročníka l974/75 obsadili dorastenci v divízií Stredoslov. kraja z lO účastníkov 3. miesto. Žiaci v okresnom majstrovstve v jarnej časti l974/75 obsadili 5. miesto.

V divízií Stred.kraja žiakov v jesennej časti l974/75 obsadili naši žiaci 4. miesto. V súťažnom ročníku l975/76 v jarnej časti obsadilo družstvo dorastencov celkove 3. miesto, za mužstvami Nižnej a Bojníc. V jesennej časti roč. l976/77 obsadilo družstvo dorastencov l. miesto pred mužstvami Lehota pod Vtáčnikom a Duklou Banská Bystrica. V rámci družobných stykov 2-krát porazili družstvo Sokola Zašová, okr. Vsetín 26:2O, 2l:l5. V slovenskom pohári obsadilo družstvo dorastencov 3. miesto v rámci Stred.kraja. Na majstrovstvách okresu žiaci v skupine B obsadili l. miesto a v divízií Stred. kraja v skupine B 3. miesto. V jarnej časti ročníka l976/77 v divízií Stredoslov. kraja dorastenci obsadili celkove l. miesto pred mužstvami Baník Lehota pod Vtáčnikom, Strojárne Martin a VG Banská Bystrica a dosiahli historický úspech, keď postúpili do II. SNL skupiny východ. Na turnaji vo Frýdku-Místku sa stretli s mužstvami Slávie Praha - majster ČSSR, ČH Bratislava, Rapid Bratislava, Slezan Frýdek-Místek a ZVL Pov. Bystrica, kde obsadili 4. miesto a najlepším strelcom turnaja sa stal Pavol Bartovič. Na turnaji v Zašovej, kde hrali proti mužom obsadili 3 miesto za mužstvami Gumárne Zubří, Sokol Zašová a Sokol Veselá. Žiaci sa stali v súťažnom ročníku l976/77 majstrami okresu Pov. Bystrica. Historický postup vybojovali : Miroslav Kardoš, Anton Ševčík, František Špánik, Pavol Bartovič, Jozef Miklánek, Milan Briestenský, Jozef Dudák, Ján Pilár, Milan Ševčík, Gustáv Martinec, František Pacúch, Alojz Kľučka, Peter Kardoš, Pavol Domanický, Milan Novák, František Matušík. V súťažnom ročníku l977/78 v jesennej časti II. SNL- skupiny východ hralo naše mužstvo dorastencov s mužstvami : Tatran Prešov. Lokomotíva Michalovce, Slavoj Trebišov, Partizán Bardejov, ZVL Pov. Bystrica, SMZ Dubnica a Lednické Rovne. Nakoľko došlo k značnej výmene hráčov, obsadili celkove 8. miesto. Družstvo žiakov užťaž nehralo, čo zapríčinil odchod učiteľa Štefana Žibrúňa do SOU Pov. bystrica. V jarnej časti súťažného ročníka l977/78 naše družstvo obsadilo celkove 8. miesto a zo súťaže vypadlo. Týmto obdobím sa skončila aj hádzaná v našej obci. Za výsledky treba poďakovať trénerovi Štefanovi Žibrúňovi a Vladimírovi Špánikovi, ktorí boli dušou hádzanej v Domaniži, ale aj funkcionárom mjr.J.Šujanskému, Jánovi Augustínovi, riaditeľovi ZŠ Mgr.Šimkovi ktorý podporoval hádzanársky šport v Domaniži.

 

Späť